Jak napisać dobre teksty na stronę WWW?

Wytyczne dla klientów Strony365.pl

Krok 1 – Stwórz strukturę strony internetowej

Każda strona internetowa posiada strukturę, np. „Strona główna”, „O firmie”, „Oferta”, „Usługi”, „Kontakt”. Na podstawie tego czym się zajmujesz określ strukturę Twojej strony tworząc listę wszystkich jej podstron. Zacznij od powyższego przykładu i go rozwiń. Np. W dziale „Usługi” mogą znaleźć się dodatkowe podstrony, np. „Usługa 1”, „Usługa 2” itd. Aby strona prezentowała się profesjonalnie i była bardziej widoczna w Internecie potrzebujemy co najmniej 10 podstron. Zalecana jest ich jak największa ilość (nawet do 100/200). Z uwagi na to, że każda nasza strona wyposażona jest w system CMS, jest możliwe późniejsze dodawanie podstron, zatem nie trzeba od razu pisać wszystkich. Gdy już mamy strukturę tworzymy tyle plików *.DOC/Word, ile mamy tekstów wraz z informacją, gdzie dany tekst znajduje się w strukturze i jak jest jego tytuł.

Krok 2 – Metodologia pisania tekstów

Jako zasadę przyjmujemy, że każdy tekst powinien być napisany zgodnie z metodą 5W. Metoda 5W oznacza, że każdy tekst powinien odpowiadać czytającemu na pytania Who? What? Where? When? Why? – Kto, co, gdzie, kiedy, dlaczego?. Na każde z pytań odpowiedzmy 2-3 zdaniami złożonymi i zadanie wykonane.

Krok 3 – Jaka powinna być długość tekstu?

Długość pojedynczego tekstu/artykułu nie powinna być krótsza niż 1000 znaków bez spacji. Rekomendowana długość to 2000 znaków bez spacji. Idealnie byłoby, aby tekst miał długość od 3000 do 5000 znaków, wówczas przypominał by artykuł naukowy lub artykuł biznesowy, dzięki temu jego zasięg byłby jeszcze większy.

Krok 4 – Zasada unikalności, a kara DPC

Doświadczenie pokazuje nam, że klienci nie chcą i nie lubią pisać tekstów w ogólne, nawet na swoje strony internetowe. Dlatego często uciekają do podstępu, tj. kopiują teksty ze stron konkurencyjnych, z Wikipedii oraz innych źródeł. STANOWCZO PRZESTRZEGAMY, ABY TEGO NIE ROBIĆ. Narażamy się w ten sposób na karę DCP, tj. Duplicate Content Penalty, czyli kara za zduplikowaną treść, którą nakłada Google w indeksie wyszukiwarki. W praktyce oznacza to, że nasza strona zostanie zbanowana z indeksu Google i nikt jej tam nie znajdzie. Zalecamy pisanie tekstów samodzielnie, tak, aby były w 100% unikalne.

Porada 1

Zaglądajcie na strony konkurencji i podpatrujcie jakie oni mają struktury stron.

Porada 2

Nie musicie pisać wszystkiego jednego dnia. Rozłóżcie sobie pracę na kilka dni, dzięki temu napiszecie lepsze teksty.

Porada 3

Starajcie się przestrzegać zasady długości tekstu, min. 1000 znaków.

Porada 4

Bezwzględnie stosujcie zasadę unikalności, bez niej Wasza strona może być wykluczona z indeksu Google i cała nasza praca na marne.

O autorze Paweł Białach

Pracuję jako projektant stron internetowych, grafik komputerowy i programista front-end, specjalizuję się również we wsparciu IT (linia HELP DESK 1 & 2, z certyfikatem ITIL® Foundation Certificate in IT Service Management, AXELOS, 2016) oraz zarządzaniu aplikacjami webowymi. Mam ponad 15-letnie doświadczenie w branży IT, w tym czasie brałem udział w ponad 100 projektach zarówno od strony technicznej jak i biznesowej. Mówię płynnie po angielsku (poziom C1 z certyfikatem TOEIC® Listening and Reading). Prywatnie interesuję się muzyką, gram na gitarze i udzielam lekcji gry na na tym instrumencie.